Anguilla
 

 

                  Nov 1493  Discovered by Columbus named Isla de Anguila.
                    c.1631  Dutch fort erected, later destroyed by the Spanish.
                      1650  English colony, ruled from St. Christopher.
        1696 - 1816         Part of Leeward Islands colony (under Antigua).
        1666 - 1667         French occupation.
               21 May 1745  French invasion attempt.
                  Nov 1796  French invasion attempt.
        1816 - 1871         Part of St. Christopher, Nevis, Anguilla, and the British
                             Virgin Islands colony. (Now Saint Christopher is known as
                             Saint Kitts).
        1832 - 1871         Part of Leeward Islands colony (under Antigua).
        1871 - 01 Jul 1956  Part of the Federal Colony of the Leeward Islands (under
                             Antigua).
               1882         Part of colony of Saint Christopher-Nevis-Anguilla. 
               27 Feb 1967  Associated state of Saint Christopher-Nevis-Anguilla. 
        09 Mar/30 May 1967  St. Christopher-Nevis officials evicted.
               16 Jun 1967  Anguilla unilaterally withdraws from Saint Christopher-Nevis
               11 Jul 1967  Referendum supports separation from St. Kitts.
               12 Jul 1967  Independence proclaimed (not recognized by U.K.)
               06 Feb 1969  Republic of Anguilla proclaimed (not recognized).
               19 Mar 1969  British rule restored.
               15 Sep 1969  Reunited with St. Kitts-Nevis de jure, de facto direct
                             British administration.
               10 Feb 1976  Autonomy
               19 Dec 1980  Anguilla becomes a separate dependency de jure.
 
 
The British dependency of Anguilla, a self-governing British territory situated in the east Caribbean Sea about 60 miles (100 km.) northwest of St. Kitts, has an area of 35 sq. mi. (91 sq. km.) and an approximate population of 12,000. Capital: The Valley. In recent years, tourism has replaced the traditional fishing, stock raising and salt production as the main industry. Anguilla was discovered by Columbus in 1493 and became a British colony in 1650. As the other British areas in the West Indies did, Anguilla officially adapted to Pound Sterling beginning in 1825. From 1950 to 1965, Anguilla was a member of the British Caribbean Territories (Eastern Group) Currency Board, whose coinage it used. In March 1967, Anguilla was joined politically with St. Christopher (St. Kitts), as it had been for much of its colonial history, and Nevis to form a British associated state. On June 16, 1967, the Provisional Government of Anguilla unilaterally declared its independence and seceded from the Federation.
Later, on July 11, 1967, a vote of confidence was taken and the results favored independence. Britain refused to accept the declaration (nor did any other country recognize it) and appointed a British administrator whom Anguilla accepted. However, in Feb. 1969 Anguilla ousted the British emissary, voted to sever all ties with Britain, and established the Republic of Anguilla. The following month Britain landed a force of paratroopers and policemen. This bloodless counteraction ended the self-proclaimed republic and resulted in the installation of a governing commissioner. The troops were withdrawn in Sept. 1969, and the Anguilla Act of July 1971 placed Anguilla directly under British control. A new constitution in 1976 established Anguilla as a self-governing British dependant territory. Britain retains power over defense, police and civil service, and foreign affairs. Since 1981, Anguilla has employed the coinage of the East Caribbean States. Motto: "Strength and Endurance.
 
  • Great Britain..........................................1650 - 11 Jul 1967
    • French Occupation.................................1666 - 1667
    • French attempt of occupation.............................21 May 1754
    • French attempt of occupation.............................Nov 1796
    • Administered from Saint Kitts.....................1822 - 16 Jun 1967
  • Chief Executives and Chairmen of the Anguilla Council
  • Peter Adams.....................................12 Jul 1967 - 04 Aug 1967
  • Independence was declared on 11 Jul 1967, but not recognized by UK. Peter Adams also served as Warden (magistrate) from Jul 1967 to 23 May 1968.
  • Ronald Webster (1st time).......................04 Aug 1967 - 08 Jan 1968
  • Commissioner
  • Anthony "Tony" Lee (1st time)...................08 Jan 1968 - 09 Jan 1969
  • He also became Commissioner under British rule from 19 Mar to 20 Apr 1969.
  • Chief Executive and Chairman of the Anguilla Council
  • Ronald Webster (2nd time).......................09 Jan 1969 - 21 Feb 1969
  • President
  • Ronald Webster (continued)......................21 Feb 1969 - 19 Mar 1969
  • He served as the Chairman of Anguilla Council from 09 Jan 1969 to 10 Feb 1976 and twice Chief Minister from 10 February 1976 to 02 February 1977 and again from 28 May 1980 to 12 March 1984. He died on 09 December 2016.
  • Great Britain...................................19 Mar 1969 - date
  • After two rebellions in 1967 and 1969 and a brief period as a self-declared independent republic headed by Ronald Webster, British rule was fully restored in July 1971. Anguilla became a separate British dependency (now termed a British overseas territory) in 1980.
 
  • Commissioners
  • Anthony "Tony" Lee (2nd time)...................19 Mar 1969 - 20 Apr 1969
  • John Alfred Cumber..............................20 Apr 1969 - 1969
  • Willoughby Harry Thompson..........................Jul 1969 - 1971
  • Arthur Christopher Watson..............................1971 - 1973
  • He was a British Civil Servant. Watson served as Commissioner of Anguilla from 1971 to 1974. He was then the Governor of the Turks and Caicos from May 1975 until July 1978. He then served as Governor of Montserrat from 1985 until 1987. Watson was also the last British High Commissioner to Brunei before independence, serving from 1978 until independence on 1 January 1984.
  • David Le Breton........................................1974 - 1978
  • Charles Harry Godden...................................1978 - 01 Apr 1982
  • Governors
  • Charles Harry Godden (continued)................01 Apr 1982 - 1983
  • Alastair Turner Baillie............................Nov 1983 - 1987
  • Geoffrey Owen Whittaker................................1987 - 1989
  • Brian G.J. Canty...................................Nov 1989 - 1992
  • Alan W. Shave...................................14 Aug 1992 - 1995
  • Alan Hoole......................................03 Nov 1995 - Dec 1996
  • Robert Harris (acting to 29 May 1997)..............Dec 1996 - 27 Jan 2000
  • Roger Cousins (acting) .........................27 Jan 2000 - 04 Feb 2000
  • Peter Johnston..................................04 Feb 2000 - 29 Apr 2004
  • Mark Andrew Capes (1st time)....................29 Apr 2004 - 28 May 2004
  • Alan Edden Huckle...............................28 May 2004 - 02 Jun 2006
  • Mark Andrew Capes (2nd time - acting)...........02 Jun 2006 - 10 Jul 2006
  • Andrew George...................................10 Jul 2006 - 12 Mar 2009
  • Stanley E. Reid (1st time - acting).............12 Mar 2009 - 21 Apr 2009
  • Alistair Harrison...............................21 Apr 2009 - 18 Jul 2013
  • Stanley E. Reid (2nd time - acting).............18 Jul 2013 - 23 Jul 2013
  • Christina Scott (female)........................23 Jul 2013 - date
 
Currency: Since 1981, East Caribbean Dollar is used on this Island. There is no evidence that the issues of the self-proclaimed Provisional Government ever actually circulated. The c/s series most likely served as souvenirs of the “revolution”, dated 1968 to 1970. By action taken by the council on the 30th December 1968.
 
ND (1968)
 

KM#26 25 Dollars. Year: ND (1968). Weight: 31.00g. Metal: 0.999 Silver. Diameter: 43.00 mm. Edge: Reeded. Alignment: Medal. Mint: N/A. Obverse: Three intertwined dolphins form circle, text: "Issued by Authority of the Government of Anguilla W.I.". Reverse: President Ronald Webster bust facing left. Text: "Commemorating the First Year of Independence 11th July 1968. Ronald Webster, First President of the Council".  Subject: 1st Year of Independence.
Some coin collectors believe that this coin was probably produced in 1974.
 
1970
 

KM#15 1/2 Dollar. Year: 1970. Weight: 3.61g. Metal: 0.999 Silver. Diameter: 18.50 mm. Edge: Reeded. Alignment: Coin. Mint: Italcambio Mint, Arezzo, Italy.
Obverse: Coat of Arms of Anguilla with motto: "Strength and Endurance" on ribbon below, in center, MAY 30 JULY 11 / 1967 / 1970 / ANGUILLA / HALF DOLLAR and 1000 hallmark around below, within outer circle of pearls around 4 o'clock. Reverse: St. Mary’s Church picture and written within inner circle of pearls, "Government of Anguilla", around above, small partial wreath tied with ribbon below, within outer circle of pearls.  Mintage: 4,200 (including 1969). Minted Years: 1969 and 1970 (Krause publication also indicates coins produced without date).

KM#16 Dollar. Year: 1970. Weight: 7.18g. Metal: 0.999 Silver. Diameter: 24.00 mm. Edge: Reeded. Alignment: Coin. Mint: Italcambio Mint, Arezzo, Italy. Obverse: Coat of Arms of Anguilla with motto: "Strength and Endurance" on ribbon below, in center, MAY 30 JULY 11 / 1967 / 1970 / ANGUILLA / ONE DOLLAR and 1000 hallmark around below, within outer circle of pearls around 4 o'clock.
Reverse: Anguilla Map, Seahorse and Caribbean Silver Lobster within inner circle of pearls, "Government of Anguilla", around above, small partial wreath tied with ribbon below, within outer circle of pearls. Mintage: 4,450 (including 1969). Minted Years: 1969 and 1970 (Krause publication also indicates coins produced without date).

KM#17 2 Dollars. Year: 1970. Weight: 14.14g. Metal: 0.999 Silver. Diameter: 31.50 mm. Edge: Reeded. Alignment: Coin. Mint: Italcambio Mint, Arezzo, Italy. Obverse: Coat of Arms of Anguilla with motto: "Strength and Endurance" on ribbon below, in center, MAY 30 JULY 11 / 1967 / 1970 / ANGUILLA / TWO DOLLAR and 1000 hallmark around below, within outer circle of pearls around 4 o'clock.
Reverse: Anguilla Map with independence Flag within inner circle of pearls, "Government of Anguilla", around above, small partial wreath tied with ribbon below, within outer circle of pearls. Mintage: 4,150 (including 1969). Minted Years: 1969 and 1970 (Krause publication also indicates coins produced without date).

KM#18.1 4 Dollars. Year: 1970. Weight: 28.48g. Metal: 0.999 Silver. Diameter: 42.00 mm. Edge: Reeded. Alignment: Coin. Mint: Italcambio Mint, Arezzo, Italy. Obverse: Coat of Arms of Anguilla with motto: "Strength and Endurance" on ribbon below, in center, MAY 30 JULY 11 / 1967 / 1970 / ANGUILLA / FOUR DOLLAR and 1000 hallmark around below, within outer circle of pearls around 4 o'clock.

Reverse: Atlantic Star picture and written within inner circle of pearls, "Government of Anguilla", around above, small partial wreath tied with ribbon below, within outer circle of pearls. Mintage: 5,100 (including 1969). Minted Years: 1969 and 1970 (Krause publication also indicates coins produced without date). KM#18.2 also exists with two hallmarks at 4 o'clock on the reverse side.

 
 
 
Countries / Territories
 
Chiefa Coins