Barbados
 

 
Barbados is an island country in the Lesser Antilles of the West Indies, in the Caribbean region of North America. It is 34 kilometres (21 miles) in length and up to 23 km (14 mi) in width, covering an area of 432 km2 (167 sq mi). It is situated in the western area of the North Atlantic and 100 km (62 mi) east of the Windward Islands and the Caribbean Sea; therein, Barbados is east of the Windwards, part of the Lesser Antilles, roughly at 13°N of the equator. It is about 168 km (104 mi) east of both the countries of Saint Lucia and Saint Vincent and the Grenadines and 180 km (110 mi) south-east of Martinique and 400 km (250 mi) north-east of Trinidad and Tobago. Barbados is outside the principal Atlantic hurricane belt. Its capital and largest city is Bridgetown.
Inhabited by Kalinago people since the 13th century, and prior to that by other Amerindians, Barbados was visited by Spanish navigators in the late 15th century and claimed for the Spanish Crown. It first appeared in a Spanish map in 1511. The Portuguese Empire claimed the island between 1532 and 1536, but later abandoned it in 1620; with their only remnants being an introduction of wild boars for a good supply of meat whenever the island was visited, and to replenish their supply of freshwater. An English ship, the Olive Blossom, arrived in Barbados on 14 May 1625; its men took possession of it in the name of King James I. In 1627, the first permanent settlers arrived from England, and it became an English and later British colony. As a wealthy sugar colony, it became an English centre of the African slave trade until that trade was outlawed in 1807, with final emancipation of slaves in Barbados occurring over a period of years from 1833.
On 30 November 1966, Barbados became an independent state and Commonwealth realm with Elizabeth II as its queen. It has a population of people, predominantly of African descent. Despite being classified as an Atlantic island, Barbados is considered to be a part of the Caribbean, where it is ranked as a leading tourist destination. Of the tourists, 40% come from the UK, with the US and Canada making up the next large groups of visitors to the island.
Capital: Bridgetown (Jamestown: 1625-1628; Indian Bridge: 1628-c.1660; St. Michael's: c.1660-19th cent.). Motto: "Pride and Industry". Population: 293,131 (2018).
Territorial Disputes: Barbados and Trinidad and Tobago abide by the Apr 2006 Permanent Court of Arbitration decision delimiting a maritime boundary and limiting catches of flying fish in Trinidad and Tobago's exclusive economic zone; joins other Caribbean states to counter Venezuela's claim that Aves Island sustains human habitation, a criterion under the UN Convention on the Law of the Sea (UNCLOS), which permits Venezuela to extend its EEZ/continental shelf over a large portion of the eastern Caribbean Sea.
 
 
Chronology:
 
                     1500s  Sighted by the Spanish and the Portuguese and named
                             Isla de los Barbados or Ilha Barbados.
                    c.1536  Appears on a French royal map named Bernados.
                      1542  Appears in a portulano of Jonn Rotz as Barbudoss
                             and Isla de Beruados.
                  Jul 1605  Reportedly claimed for England by Capt. Cataline
                             aboard the "Olive Blossom" (Oliph Blossome)
                             (not settled), named Barbados.
               14 May 1625  Barbados (Barbadoes) claimed for England by Capt. John
                             Powell working for Sir William Courteen.
                      1627  English colony (under proprietary rule 1627-1652,
                             1660-1661).
               02 Jul 1627  Granted to James, Earl of Carlisle by King Charles I
                             of England (as part of the Islands of Carlisle Province).
 29 Apr 1650 - 17 Jan 1652  Loyal to Royalist forces of King Charles II.
               13 Jun 1663  Crown colony
 01 Apr 1833 - 01 Jun 1885  Part of the Windward Islands (with the governors of Barbados
                             as governors of the Windward Islands) [under Grenada].
                  Nov 1946  Granted semi-responsible government.
 03 Jan 1958 - 31 May 1962  Part of the Federation of the West Indies
                             (under Trinidad and Tobago).
               01 Feb 1954  Self rule granted.
               30 Nov 1966  Independence from Britain (Barbados).
                             Text of National Anthem "In Plenty and In Time of Need".
                             Constitution.
 
 

 
 
BARBADOS
  • An island in the southeastern Caribbean, adjacent to but not a part of the Windward Islands archipelago. Its relative isolation in regards to access via trade winds has given it a more stable history as a British possession than other Caribbean islands.
  • Great Britain.............................................1627 - 30 Nov 1966
  • Lord Proprietors
  • Sir William Courteen...............................14 May 1625 - 02 Jul 1627 d. 1636
  • He continues in opposition to 21 Dec 1629. Sir William Courten was the son of William Courten, by his wife Margaret Casiere, and was born in London in 1572. He was a wealthy 17th century merchant, operating from London. He financed the colonisation of Barbados, but lost his investment and interest in the islands to the 1st Earl of Carlisle.
  • James Hay, 1st Earl of Carlisle....................02 Jul 1627 - 25 Apr 1636 d. 1636
  • Hay by 1612 was a director of the Virginia Company. He was a patentee and councillor of the plantation of New England, and showed great interest in the colonies. Carlise also had an interest in the Caribbean. There James Ley, 1st Earl of Marlborough was a rival, who had to be bought off. Another rival was the Earl of Montgomery. On 02 July 1627 Carlisle obtained from the king a grant of all the Caribbean Islands, including Barbados, this being a confirmation of a former concession given by James I. A colonial plantation venture on Barbados was led in 1628 by Marmaduke Roydon, a prominent City of London merchant and one of Carlisle's major creditors. Hay's first wife was Honoria Denny (only daughter and heir of Edward Denny, 1st Earl of Norwich). His second wife, Lucy Hay, Countess of Carlisle, was involved in many conspiracies, or allegations thereof, during the English Civil War (1642–1651). The first earl died in March 1636 and was succeeded by James, his only surviving son by his first wife.
  • Philip Herbert, Earl of Pembroke (in dispute)......25 Feb 1628 - 03 Feb 1629 d. 1649
  • Philip Herbert, 4th Earl of Pembroke and 1st Earl of Montgomery, KG KB (10 October 1584 – 23 January 1650) was an English courtier, nobleman, and politician active during the reigns of James I and Charles I. He was born at Wilton House and was the son of Henry Herbert, 2nd Earl of Pembroke, and his third wife, Mary Sidney, sister of Sir Philip Sidney the poet, after whom he was named. Born at Wilton House, he was the son of Henry Herbert, 2nd Earl of Pembroke, and his third wife, Mary Sidney, sister of Sir Philip Sidney the poet, after whom he was named. With the coming of the First English Civil War, Pembroke sided with the parliamentarians. However, Pembroke was always one of the most moderate parliamentarians. Pembroke represented Parliament during the negotiations with the king at Oxford in January 1643, and was present during the Treaty of Uxbridge in 1645. As a supporter of the godly cause, Pembroke was appointed to the Westminster Assembly in 1643 as a lay assessor. In May 1649, Pembroke fell ill and spent the rest of 1649 bedridden. He died in his chambers in Whitehall, Westminster on 23 January 1650.
  • Sir James Hay, 2nd Earl of Carlisle (1st time).....25 Apr 1636 - 03 Oct 1650 d. 1660
  • He was in opposition to 17 Jan 1652. In 1632, he married Margaret Russell, third daughter of Francis Russell, 4th Earl of Bedford. In 1639 he inherited the Carlisle Islands, later called Barbados. Between 1642 and 1646 he was a Royalist Colonel of a Regiment of Horse. He lived mainly in Barbados but returned in 1652. He died without issue on 30 October 1660. At his death, the peerage became extinct in the Hay family.
  • Sir James Hay, 2nd Earl of Carlisle (2nd time).....08 May 1660 - 30 Oct 1660
  • William Hay, 4th Earl of Kinnoull..................09 Jul 1660 - 28 Mar 1661 d. 1677
  • He was a Scottish peer and soldier, loyal to King Charles I. He escaped not once but twice from Edinburgh Castle. He inherited the earldom after his older brother died without issue in late 1649 or early 1650. Charles Gordon, 1st Earl of Aboyne writes that Kinnoull accompanied Montrose after his defeat at the Battle of Carbisdale in April 1650, when he was ultimately captured. Gordon writes that Kinnoull "being faint for lack of meat, and not able to go any further, was left there among the mountains, where it was supposed he perished." Kinnoull in fact escaped death and continued to fight Montrose's cause after the latter's execution in May 1650. In December 1653, he was captured near Glamis and taken prisoner in Edinburgh Castle. Along with some others, the earl succeeded in escaping in May 1654.
    He joined forces with James Graham, 2nd Marquess of Montrose, being with him in battle at the Wood of Methven in June 1654. On 23 November, Kinnoull was again captured and taken prisoner in Edinburgh Castle, from which he again escaped. Upon the death of his cousin James Hay, 2nd Earl of Carlisle in 1660, Kinnoull succeeded him in the proprietorship of Barbados, but sold it to the Crown in 1661 for a pension.
    He married first Lady Mary Brudenell, daughter of Robert Brudenell, 2nd Earl of Cardigan. She was born 07 January 1636, in Northampton, and died in 1665. He married secondly, Lady Catherine Cecil, daughter of Charles Cecil, Viscount Cranborne. They had two sons, both of whom succeeded in the earldom: George Hay, 5th Earl of Kinnoull (d. 1687) and William Hay, 6th Earl of Kinnoull (d. 10 May 1709). William Hay, 4th Earl of Kinnoull died on 28 March 1677 and was buried in May in Waltham Abbey Church, Essex.
  • Governors of Barbados
  • John Powell (1st time).............................14 May 1625 - 1625 d. 1629
  • Barbados (Barbadoes) claimed for England by Capt. John Powell working for Sir William Courteen.
  • William Deane.............................................1625 - Jul 1628
  • Charles Wolverston (Wolferstone)...................05 Jul 1628 - 26 Feb 1629
  • John Powell...........................................Jul 1628 - 14 Sep 1628
  • He was in opposition, prisoner of Wolverston: 14 Sep 1628 - Jan 1629.
  • John Powell (2nd time).............................14 Jan 1629 - 09 Apr 1629
  • Henry Hawley (1st time)............................09 Apr 1629 - 1629 d. c.1667/69
  • Robert Wheatley (acting)...........................29 Aug 1629 - Sep 1629
  • Sir William Tufton.................................21 Dec 1629 - Jun 1630 d. 1631
  • Henry Hawley (2nd time)...............................Jun 1630 - 1633
  • Richard Peers (1st time - acting).........................1633 - 1634
  • Henry Hawley (3rd time)............................16 Apr 1634 - 1634
  • Richard Peers (2nd time - acting).........................1634 - Jul 1636
  • Henry Hawley (4th time)...............................Jul 1636 - 1638
  • William Hawley (acting)...................................1638 - 1639
  • Henry Hawley (5th time)...................................1639 - 23 Jun 1640
  • Sir Henry Hunks (Huncks)...........................23 Jun 1640 - 18 Jun 1641
  • Philip Bell (acting to 1645).......................18 Jun 1641 - 29 Apr 1650
  • Francis, Baron Willoughby of Parham (1st time).....29 Apr 1650 - 17 Jan 1652 d. 1666
  • He became royalist in dissidence from 10 Oct 1651.
  • Sir George Ayscue..................................10 Oct 1651 - 29 Mar 1652 d. 1671
  • Daniel Searle (Searl)..............................19 Mar 1652 - 16 Jul 1660 d. c. 1680
  • Thomas Modyford (Modiford) (acting)................16 Jul 1660 - 1660 d. 1679
  • Humphrey Walrond (acting).................................1660 - Aug 1663 d. c.1670
  • Captain Generals and Governors-in-chief
  • Francis, Baron Willoughby of Parham (2nd time)........Aug 1663 - 28 Jul 1666
  • Commissioners (joint rulers)
  • Henry Willoughby...................................28 Jul 1666 - 03 Jun 1667 d. 1669
  • Henry Hawley (6th time)............................28 Jul 1666 - 03 Jun 1667
  • Samuel Barwick (acting)............................28 Jul 1666 - 03 Jun 1667 d. 1673
  • Captain Generals and Governors-in-chief
  • William, Baron of Willoughby (1st time)............03 Jun 1667 - Nov 1668 d. 1674
  • Christopher Codrington (1st time - acting)............Nov 1668 - Dec 1669 d. 1698
  • William, Baron of Willoughby (2nd time)...............Dec 1669 - 1670
  • Christopher Codrington (2nd time - acting)................1670 - 02 Jul 1672
  • William, Baron of Willoughby (3rd time)............02 Jul 1672 - 10 Apr 1673
  • Sir Peter Colleton (acting)........................10 Apr 1673 - 01 Nov 1674 d. 1694
  • Sir Jonathan Atkins................................01 Nov 1674 - Apr 1680 d. 1703
  • Sir Richard Dutton (1st time).........................Apr 1680 - 1683 d. 1703
  • Sir John Witham (acting)..................................1683 - Sep 1684 d. 1689
  • Sir Richard Dutton (2nd time).........................Sep 1684 - 1685
  • Edwin Stede (1st time - acting)...........................1685 - 12 May 1690 d. 1695
  • James Kendall (Kendal).............................12 May 1690 - 1694 d. 1708
  • Edwin Stede (2nd time - acting)...........................1694 - 17 Aug 1694
  • Francis Russell (Russel)...........................17 Aug 1694 - 07 Aug 1696 d. 1696
  • Francis Bond (acting)..............................07 Aug 1696 - 03 Sep 1698
  • Ralph Grey.........................................03 Sep 1698 - 20 Nov 1701 d. 1706
  • From Jun 1701, he became known as Ralph, Baron Grey of Werke.
  • John Farmer (acting)...............................20 Nov 1701 - 10 May 1703
  • Sir Bevil Granville (Grenville)....................10 May 1703 - 14 Sep 1706 d. 1706
  • William Sharpe (1st time - acting).................14 Sep 1706 - 09 May 1707
  • Mitford Crowe (Crow)...............................09 May 1707 - 10 May 1710 d. 1719
  • George Lillington (acting).........................10 May 1710 - 22 Jun 1711
  • Robert Lowther (1st time)..........................22 Jun 1711 - 24 Apr 1714 d. 1745
  • William Sharpe (2nd time - acting).................24 Apr 1714 - 12 May 1715
  • Robert Lowther (2nd time)..........................12 May 1715 - 13 Jul 1720
  • John Frere (acting)................................13 Jul 1720 - spring 1721 d. 1721
  • Samuel Cox (acting)................................spring 1721 - 19 Jan 1723 d. 1724
  • Richard Ingram, Viscount of Irwin..................10 Mar 1721 - 10 Apr 1721 d. 1721
  • He did not take office.
  • John Hamilton, Baron of Belhaven...................18 May 1721 - 17 Nov 1721 d. 1721
  • He did not take office.
  • Henry Worsley......................................19 Jan 1723 - 1727 d. 1740
  • Thomas Catesby Paget......................................1727 - 1731 d. 1742
  • James Dotin (1st time - acting)..................................1731
  • Walter Chetwynd...........................................1731 - 1732 d. 1732
  • He was from of Grendon, Warwickshire. He was a British politician who sat in the House of Commons from 1715 to 1731. He was appointed Governor of Barbados, but died before he took up residence. As he was preparing to set out for the West Indies, he died on 05 February 1732.
  • Samuel Barwick (Berwick) Jr. (acting)..............21 Sep 1731 - 01 Jan 1733 d. 1733
  • James Dotin (2nd time - acting)....................01 Jan 1733 - 21 Apr 1733
  • Emanuel Scrope Howe, 2nd Viscount Howe.............21 Apr 1733 - 27 Mar 1735 d. 1735
  • He was elected Member of Parliament for Nottinghamshire in 1722. By 1732 he had encountered financial difficulties. Duke of Newcastle suggested he resign his seat and take up the Governorship of the West Indian colony of Barbados which was worth around £7,000 a year. He accepted the Duke's advice and from 1733 served as Governor of Barbados until dying there of disease on 29 March 1735.
  • James Dotin (3rd time - acting)....................27 Mar 1735 - 1737
  • Orlando Bridgeman.....................................Nov 1737 - 1738 d. 1746
  • He did not take office.
  • Sir Humphrey Howorth (Howarth)...................................Aug 1738 d. 1755
  • He did not take office.
  • Thomas Gage, 1st Viscount Gage............................1738 - 1739 d. 1754
  • In 1738, it was rumoured that he was to be appointed as Governor of Barbados, but the appointment was never materialised, probably because he lacked sufficient political connections.
  • Robert Byng........................................15 Dec 1739 - 06 Oct 1740 d. 1740
  • In May 1739, he was appointed Governor of Barbados and resigned his seat in Parliament. Byng died in Barbados on 06 October 1740 and was buried there on the next day.
  • James Dotin (3rd time - acting)....................06 Oct 1740 - 18 Aug 1742
  • Sir Thomas Robinson................................18 Aug 1742 - 14 Apr 1747 d. 1777
  • Henry Grenville....................................14 Apr 1747 - 23 May 1753 d. 1784
  • Ralph Weeks (Weekes) (acting)......................23 May 1753 - 10 Aug 1756
  • Charles Pinfold....................................10 Aug 1756 - 27 May 1766 d. 1788
  • Samuel Rous (1st time - acting)....................27 May 1766 - 11 Feb 1768 d. 1784
  • William Spry.......................................11 Feb 1768 - 02 Sep 1772 d. 1772
  • On 25 September 1764 he arrived with his family at Halifax, Nova Scotia, having been appointed judge of the vice-admiralty court over all America, which had been recently constituted by act of parliament. In the proclamation that announces the opening of the court he is styled “The Right Worshipful William Spry, Doctor of Laws.” The other officers of the new court were: vice-admiral, the Earl of Northumberland; registrar, the Hon. Spencer Percival; marshal, Charles Howard, gent. These officers probably expected to fulfil their duties by deputies. Judge Spry opened his court at Halifax on 09 October 1764. Its creation had been opposed in the colonies, and the passage of the Stamp Act the next year, with the accompanying disturbances, probably prevented its extension to other provinces. The Court was abolished in 1768. Judge Spry was appointed Governor of Barbados in June 1767. Spry arrived at Barbados the following year, and died in office on 04 September 1772.
  • Samuel Rous (2nd time - acting)....................02 Sep 1772 - 08 Jun 1773
  • Edward Hay.........................................08 Jun 1773 - 24 Oct 1779 d. 1779
  • Samuel Rous (3rd time - acting)....................24 Oct 1779 - 26 Oct 1779
  • John Dotin (1st time - acting).....................26 Oct 1779 - 12 Jul 1780
  • James Cunninghame (Cunningham).....................12 Jul 1780 - 19 Jun 1782 d. 1788
  • John Dotin (2nd time - acting).....................19 Jun 1782 - 07 Jan 1783
  • David Parry (1st time).............................07 Jan 1783 - 06 Jul 1790 d. 1793
  • Henry Frere (acting)...............................06 Jul 1790 - 24 Jun 1791 d. 1792
  • David Parry (2nd time).............................24 Jun 1791 - 22 Jul 1793
  • William Bishop (1st time - acting).................22 Jul 1793 - Jun 1794 d. 1801
  • George Poyntz Rickets.................................Jun 1794 - Mar 1800 d. 1800
  • William Bishop (2nd time - acting)....................Mar 1800 - 26 Mar 1801
  • Francis Humberstone Mackenzie, 1st Baron Seaforth..26 Mar 1801 - 25 Jul 1806 d. 1815
  • John Ince (acting).................................25 Jul 1806 - 31 Jul 1806 d. 1806
  • John Spooner (1st time - acting)...................31 Jul 1806 - 30 Jul 1810 d. 1840
  • Sir George Beckwith................................30 Jul 1810 - 23 Jun 1814 d. 1823
  • John Spooner (2nd time - acting)...................23 Jun 1814 - 10 May 1815
  • Sir James Leith....................................10 May 1815 - 16 Oct 1816 d. 1816
  • John Spooner (3rd time - acting)...................21 Oct 1816 - 08 Apr 1817
  • John Foster Alleyne (acting).......................08 Apr 1817 - 04 Jun 1817 d. 1823
  • Stapleton Cotton, 1st Viscount Combermere..........04 Jun 1817 - 12 Jun 1820 d. 1865
  • John Braithwaite Skeete (1st time - acting)........12 Jun 1820 - 18 Apr 1821 d. 1847
  • Samuel Hinds (acting)..............................18 Apr 1821 - 26 Jul 1821
  • Sir Henry Warde (1st time).........................26 Jul 1821 - 26 May 1825 d. 1834
  • John Braithwaite Skeete (2nd time - acting)........26 May 1825 - 25 Aug 1826
  • Sir Henry Warde (2nd time).........................25 Aug 1826 - 21 Jun 1827
  • John Braithwaite Skeete (3rd time - acting)........21 Jun 1827 - 10 Feb 1829
  • Sir James Lyon.....................................10 Feb 1829 - 21 Jul 1832 d. 1842
  • John Braithwaite Skeete (4th time - acting)........21 Jul 1832 - 30 Apr 1833
  • Governors (and Commanders-in-chief) of Barbados and the Windward Islands (1833–1885)
  • Sir Lionel Smith...................................30 Apr 1833 - 20 Aug 1836 d. 1842
  • John Alleyne Beckles (acting)......................20 Aug 1836 - 17 Oct 1836 d. 1840
  • Evan John Murray MacGregor.........................18 Oct 1836 - 14 Jun 1841 d. 1841
  • From 19 Jul 1838, he became known as Sir Evan John Murray MacGregor.
  • John Braithwaite Skeete (5th time - acting)........14 Jun 1841 - 29 Jun 1841
  • Henry Charles Darling (acting).....................29 Jun 1841 - 22 Feb 1842 d. 1845
  • Darling served with the Army in Annapolis Royal in the Colony of Nova Scotia around 1809. He was a Major General in the British Army and served as Lieutenant Governor of Tobago (1833–45). He died on 11 February 1845.
  • Sir Charles Edward Grey............................22 Feb 1842 - 09 Dec 1846 d. 1865
  • William Reid.......................................09 Dec 1846 - Sep 1848 d. 1858
  • William Macbean George Colebrooke..................08 Sep 1848 - Jan 1856 d. 1870
  • Grant E. Thomas (acting).........................................Jan 1856
  • Francis Hincks (1st time)..........................25 Jan 1856 - 13 Mar 1859 d. 1885
  • James Walker (1st time - acting)...................13 Mar 1859 - 25 Dec 1859 d. 1885
  • Francis Hincks (2nd time)..........................25 Dec 1859 - 04 Jan 1862
  • James Walker (2nd time)............................25 Mar 1862 - Jan 1869
  • Rawson William Rawson..............................15 Apr 1869 - Jul 1875 d. 1899
  • Sanford Freeling (acting).............................Jul 1875 - Nov 1875 d. 1894
  • Sir John Pope Hennessy................................Nov 1875 - 02 Dec 1876 d. 1891
  • George Cumine Strahan..............................20 Dec 1876 - May 1880 d. 1887
  • He served as 67th Governor of the Gold Coast Colony: June 1874 – 07 April 1876 and also 5th Governor of Tasmania: 07 December 1881 – 28 October 1886. Strahan left Tasmania in October 1886, and returned to England via Melbourne. He was appointed as Governor of Hong Kong to replace Sir George Bowen, but died in Bournemouth on 17 February 1887 before he could take up the appointment.
  • Dominic Jacotin Gamble (acting).......................May 1880 - Aug 1880 d. 1887
  • Major-General Dominic Jacotin Gamble CB (b. 15 August 1823 – d. 21 November 1887) was a British Army officer from 1844 until his death in 1887. He played a significant role in the New Zealand wars under Lieutenant General Duncan Cameron and the 4th Foot Regiment. After he was promoted to Major-General (1877) he arrived at Barbados on 01 October 1878 and took command of British forces in the West Indies and even held the post as Deputy Governor of Barbados and the Windward Islands during 1880. Returning to England, he was appointed Director-General of military education in 1887 but unfortunately he died at South Kensington, London on 21 November 1887.
  • William Robinson (1st time)...........................Aug 1880 - 28 Sep 1881 d. 1912
  • Sir Robert W. Harley (acting)......................28 Sep 1881 - Jan 1882 d. 1892
  • William Robinson (2nd time)...........................Jan 1882 - 1885
  • Governors of Barbados
  • Sir Charles Cameron Lees...........................09 Oct 1885 - Nov 1889 d. 1898
  • Sir Walter Joseph Sendall.............................Nov 1889 - 1891 d. 1904
  • Sir James Shaw Hay (1st time)......................24 Nov 1891 - Aug 1895 d. 1924
  • He was acting to 1892.
  • George Ruthven Le Hunte (1st time - acting)...........Aug 1895 - Dec 1895 d. 1925
  • Sir James Shaw Hay (2nd time).........................Dec 1895 - May 1897
  • George Ruthven Le Hunte (2nd time - acting)...........May 1897 - Jul 1897
  • Sir James Shaw Hay (3rd time).........................Jul 1897 - Oct 1898
  • Ralph Champneys Williams (1st time - acting)..........Oct 1898 - Dec 1898 d. 1927
  • Sir James Shaw Hay (4th time).........................Dec 1898 - Dec 1900
  • Ralph Champneys Williams (2nd time - acting)..........Dec 1900 - Feb 1901
  • Sir Frederick Mitchell Hodgson (1st time)..........18 Feb 1900 - 1903 d. 1925
  • Samuel William Knaggs (1st time - acting)........................1903 d. 1924
  • Sir Frederick Mitchell Hodgson (2nd time).................1903 - 1904
  • Samuel William Knaggs (2nd time - acting).................1904 - 24 Oct 1904
  • Sir Gilbert Thomas Carter..........................24 Oct 1904 - Jul 1910 d. 1927
  • John Alder Burdon (acting)............................Jul 1910 - 13 Feb 1911 d. 1933
  • Sir Leslie Probyn..................................13 Feb 1911 - 1918 d. 1938
  • Thomas Edward Fell (acting)...........................May 1918 - Sep 1918 d. 1926
  • Charles Richard Mackey O'Brien.....................27 Sep 1918 - May 1922 d. 1935
  • From 01 Jan 1920, he became known as Sir Charles Richard Mackey O'Brien.
  • Wilfrid Edward Francis Jackson (1st time - acting)....May 1922 - Oct 1922 d. 1971
  • Sir Charles Richard Mackey O'Brien (2nd time).........Oct 1922 - Jun 1922
  • Wilfrid Edward Francis Jackson (2nd time - acting)....Jun 1924 - Sep 1924
  • Sir Charles Richard Mackey O'Brien (3rd time).........Sep 1924 - Aug 1925
  • Wilfrid Edward Francis Jackson (3rd time - acting)....Aug 1925 - 31 Dec 1925
  • William Charles Fleming Robertson..................31 Dec 1925 - Jan 1933 d. 1937
  • From Jun 1927, he became known as Sir William Charles Fleming Robertson.
  • Harry Scott Newlands..................................Jan 1933 - 12 Mar 1933 d. 1933
  • George Douglas Owen (acting).......................12 Mar 1933 - Jul 1933 d. 1965
  • Mark Aitchison Young...............................05 Aug 1933 - 02 Mar 1938 d. 1974
  • From 04 Jun 1934, he became known as Sir Mark Aitchison Young.
  • William Henry Flinn (1st time - acting)............02 Mar 1938 - 06 Aug 1938 d. 1973
  • Eubule John Waddington.............................06 Aug 1938 - 1941 d. 1957
  • From 08 Jun 1939, he became known as Sir Eubule John Waddington.
  • William Henry Flinn (2nd time - acting)...................1941 - 23 Oct 1941
  • Sir Henry Grattan Bushe............................23 Oct 1941 - 1947 d. 1961
  • Stewart Henry Perowne (1st time - acting).................1947 - 08 Feb 1947 d. 1989
  • Sir Hilary Rudolph Robert Blood....................08 Feb 1947 - 15 Mar 1949 d. 1967
  • Stewart Henry Perowne (2nd time - acting)..........15 Mar 1949 - 01 Nov 1949
  • Alfred William Lungley Savage......................01 Nov 1949 - 05 Nov 1952 d. 1980
  • From 01 Jan 1951, he became known as Sir Alfred William Lungley Savage.
  • Robert Noel Turner (acting)........................05 Nov 1952 - 14 May 1953 d. 1987
  • Sir Robert Duncan Harris Arundell..................14 May 1953 - 07 Jul 1959 d. 1989
  • Guy Trayton Barton (acting)........................07 Jul 1959 - 08 Oct 1959 d. 1977
  • Sir John Montague Stow.............................08 Oct 1959 - 29 Nov 1966 d. 1997
  • Independent within the Commonwealth................30 Nov 1966 - date
  • Governors general (representing the British monarch as head of state)
  • Head of the state is Queen Elizabeth II. Her title 30 Nov 1966 - 04 May 1967: "By the Grace of God, of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and of Her other Realms and Territories Queen, Head of the Commonwealth, Defender of the Faith"; from 04 May 1967: "By the Grace of God, Queen of Barbados and of Her other Realms and Territories, Head of the Commonwealth."
  • Sir John Montague Stow (continued).................30 Nov 1966 - 18 May 1967
  • Sir Arleigh Winston Scott..........................18 May 1967 - 09 Aug 1976 d. 1976
  • Sir William Randolph Douglas (1st time - acting)...09 Aug 1976 - 17 Nov 1976 d. 2003
  • Sir Deighton Harcourt Lisle Ward...................17 Nov 1976 - 09 Jan 1984 d. 1984
  • Sir William Randolph Douglas (2nd time - acting)...10 Jan 1984 - 24 Feb 1984
  • Sir Hugh Worrell Springer..........................24 Feb 1984 - 06 Jun 1990 d. 1994
  • Dame Ruth Nita Barrow (female).....................06 Jun 1990 - 19 Dec 1995 d. 1995
  • Sir Denys Ambrose Williams (acting)................19 Dec 1995 - 01 Jun 1996 d. 2014
  • Sir Clifford Straughn Husbands.....................01 Jun 1996 - 02 Nov 2011 d. 2017
  • Elliot Fitzroy Belgrave (1st time - acting)........02 Nov 2011 - 30 May 2012
  • Sandra Prunella Mason (fem. 1st time - acting).....30 May 2012 - 01 Jun 2012
  • Sir Elliot Fitzroy Belgrave (2nd time).............01 Jun 2012 - 30 Jun 2017
  • Sir Philip Marlowe Greaves (acting)................01 Jul 2017 - 08 Jan 2018
  • Dame Sandra Prunella Mason (fem. 2nd time).........08 Jan 2018 - date
 
 
 
Coinage
 
Currency: Eastern Caribbean Dollar (XCD) = 100 cents. [1965-1973]
 
1970
 

KM#A9 4 Dollars. Year: 1970. Weight: 28.29 grams. Metal: Copper-Nickel. Edge: Reeded. Diameter: 38.00 mm. Alignment: Medal. Mint: British Royal Mint. Obverse: Barbados Coat and Arms in the center with Motto: "PRIDE AND INDUSTRY". "INAUGURATION OF THE CARIBBEAN DEVELOPMENT BANK" written in circular form, near the edge. "BARBADOS" written below the Coat and Arms with Date "1970" below it. Reverse: Sugar cane and Banana tree branches in the center. "GROW MORE FOOD FOR MANKIND" on the top section. Value "4 DOLLARS" written at the bottom. Mintage: 30,000 (including 2,000 proof pieces). Proofs were made in 1971. Minted Years: One year type. Subject: F.A.O. issue. Governor: Sir Arleigh Winston Scott (1967 - 1976) under British monarch: Elizabeth II [Elizabeth Alexandra Mary Windsor].

Note: A series of 4-dollar coins tied to the FAO coinage program were released in 1970 under the name of the Caribbean Development Bank by eight loosely federated island groupings in the eastern Caribbean. These issues are listed individually under Antigua, Barbados, Dominica, Grenada, Montserrat, Saint Kitts and Nevis, Saint Lucia and Saint Vincent.

 
 
Currency: Barbadian Dollar (BBD) = 100 cents. [1973-date]
The history of currency in the British colony of Barbados closely follows that of British Eastern Caribbean territories in general. Even though Queen Anne's proclamation of 1704 brought the gold standard to the West Indies, silver pieces of eight (Spanish dollars and later Mexican dollars) continued to form a major portion of the circulating currency right into the latter half of the nineteenth century.
Britain adopted the gold standard in 1821 and an imperial order-in-council of 1838 resulted in Barbados formally adopting the British sterling coinage in the year 1848. However, despite the circulation of British coins in Barbados the silver pieces of eight continued to circulate alongside them and the private sector continued to use dollar accounts for reckoning. The international silver crisis of 1873 signalled the end of the silver dollar era in the West Indies and silver dollars were demonetized in Barbados in 1879. This left a state of affairs, in which the British coinage circulated, being reckoned in dollar accounts at an automatic conversion rate of 1 dollar = 4 shillings 2 pence. The first currency denominated in dollars to be issued in Barbados was in the form of private banknotes introduced in 1882. No subdivisions of the dollar were issued and these notes circulated alongside sterling, together with 1 pound notes issued by the government in 1917. From 1920, some of the private banknotes also carried a denomination in sterling, with 1 dollar = 4 shillings 2 pence.
From 1949, with the introduction of the British West Indies dollar, the currency of Barbados became officially tied with those of the British Eastern Caribbean territories in general. Between 1938 and 1949, the Barbados government issued paper money denominated in dollars. The last private bank issues were made in 1949. The British sterling coinage was eventually replaced by a new decimal coinage in 1955, with the new cent being equal to one half of the old penny. In 1965, the Eastern Caribbean dollar replaced the British West Indies dollar in Barbados.
The present dollar was created after the establishment of the Central Bank of Barbados (CBB), which was founded by an Act of parliament in May, 1972. The Barbados dollar replaced the East Caribbean dollar at par in 1973. Since 05 July 1975, the Barbados dollar has been pegged to the US dollar at US$1 = Bds$2. Most people in Barbados will accept USD at the fixed rate. Exchanging money at the airport yields however a lower rate (US$1 = Bds$1.98 + a service fee when buying Bds).
 
1973
In 1973, the first year of Barbados having its own coinage, coins were introduced in denominations of 1¢, 5¢, 10¢, 25¢, and $1. The reverse of the 5 cent coin depicts the South Point Lighthouse, the oldest lighthouse in Barbados. From 1973 through 1991, the 1¢ was struck in bronze. From 1992, copper-plated zinc has been used. The 5¢ coin is struck in brass, whilst the highest 3 denominations are struck in cupronickel. The $1 coin is a 7-sided equilaterally-curved piece. A flying fish is adorned on one side, with the Barbadian coat of arms on the reverse. The Barbadian dollar coins are now minted in a plated-steel planchet first issued in 2007. Many of the coins in circulation have been struck at the Royal Canadian Mint recently.
 

KM#10 / Schön# 5 1 Cent. Year: 1973. Weight: 3.05g [3.10 g]. Metal: Bronze. Diameter: 18.50 mm. Thickness: 1.50 mm. Edge: Plain. Alignment: Medal. Mint: British Royal Mint, UK.

Type1: Heavy type.

Obverse: Barbados Coat and Arms with motto on banner "PRIDE AND INDUSTRY" in the center. The first two digits of Date on left side with small trident below it and last two digits of Date on the right side with a small trident below it as well. "BARBADOS" written at the bottom section. Reverse: Large trident with trailing leaves within it, in the center. Value "ONE CENT" written at the bottom section. Mintage: 5,000,000. Minted Years: 1955, 1956, 1959, 1961, 1962, 1964 and 1965. Engraver: Philip Nathan (both sides).

FM: The Franklin Mint, Wawa, United States (1964-date). "FM" mintmark include (M) Matte, (P) Proof, and (U) Special Uncirculated Issues.

Note: Coins dated 1987, 1989, 1990 and 1991 have been reported for both KM#10 (bronze, 3.10 g) and KM#10a (Copper plated zinc, 2.50 g).

   
 
   
 
 
1975
 
   
   
 
1978
 
   
   
 
1979
 
   
   
 
1980
 
   
   
 
1981
 
   
   
 
1982
 
   
   
 
1983
 
   
   
 
1984
 
   
   
 
1985
 
   
   
 
1986
 
   
   
 
   
 
   
 
 
1987
 
   
   
 
1989
 
   
   
 
1990
 
   
   
 
1992
 
   
   
   
 
1994
 
   
   
 
1995
 
   
   
   
   
 
1996
 
   
   
   
 
1998
 
   
   
   
 
1999
 
   
   
 
2000
 
   
   
   
 
2001
 
   
   
 
2002
 
   
   
 
2003
 
   
   
 
2004
 
   
   
 
2005
 
   
   
 
2006
 
   
   
 
2007
 
   
   
 
2008
 
   
   
 
2009
 
   
   
 
2010
 
   
   
 
2011
 
   
   
 
2012
 
   
   
 
2014
 
   
   
 
2015
 
   
   
 
2016
 
   
   
 
 
 

 
  • Leader of Government Business
  • Grantley Herbert Adams....................................1946 - 01 Feb 1954 d. 1971
  • Premiers
  • Grantley Herbert Adams (continued).................01 Feb 1954 - 17 Apr 1958
  • From 23 Jul 1957, he became known as Sir Grantley Herbert Adams.
  • Hugh Gordon Hylvestra Cummins......................17 Apr 1958 - 08 Dec 1961 d. 1970
  • Errol Walton Barrow................................08 Dec 1961 - 18 Nov 1966 d. 1987
  • Prime ministers
  • Errol Walton Barrow (continued - 1st time).........18 Nov 1966 - 08 Sep 1976
  • John Michael Geoffrey "Tom" Adams..................08 Sep 1976 - 11 Mar 1985 d. 1985
  • Harold Bernard St. John............................11 Mar 1985 - 29 May 1986 d. 2004
  • Errol Walton Barrow (2nd time).....................29 May 1986 - 01 Jun 1987
  • Lloyd Erskine Sandiford............................01 Jun 1987 - 07 Sep 1994
  • Owen Seymour Arthur................................07 Sep 1994 - 16 Jan 2008 d. 2020
  • David John Howard Thompson.........................16 Jan 2008 - 23 Oct 2010 d. 2010
  • Freundel Jerome Stuart.............................23 Oct 2010 - 25 May 2018
  • Mia Amor Mottley (female)..........................25 May 2018 - date
 

 
George Washington House in Barbados is a historic house where the future first U.S. President George Washington visited, in 1751. He was 19 years old at the time and traveling with his ailing half-brother, Lawrence Washington. In 2011, the property was designated as a UNESCO protected property within the World Heritage Site of Historic Bridgetown and its Garrison area. The house is owned and maintained by the Barbados National Trust. Coordinates: 13°04′55″N 59°36′24″W
Barbados apparently is the only country outside the present United States that George Washington ever visited.
 
 
 
Countries / Territories
 
Chiefa Coins